בית י.ל. פרץ – רח' צ'וורטק 4 / שלמה אבא, תרגום מיידיש: שרה ברנע

שלמה אבא, טורונטו

בית י.ל. פרץ המיותם בלובלין

מאמר זה התפרסם באידיש ב"קול לובלין" מס' 24, שנת 1988 תחת הכותרת
"דאס פאריתומטע י.ל. פרץ-הויז אין לובלין / אבע סלאָמאַ"

(חוברת מס' 45 שנת 2009)

בעת שאני קורא ב"קול לובלין", אני רואה כי מעת לעת מוזכרים בו מוסדות אשר הקימו יהודי לובלין – בית החולים, בתי המדרש, ישיבת חכמי לובלין ומוסדות אחרים. עלה על דעתי להזכיר גם את בית העם על-שם י.ל.פרץ.
מחמת העדרם של מסמכים כלשהם ברשותי על אודות הנושא, אני מתבסס רק על זיכרוני. כחמישים שנים עברו כבר מאז הקימו את הבניין היפהפה שנקרא על-שמו של י.ל.פרץ. כל כך הרבה טרחה ומאמץ השקיעו יהודי לובלין, אנשים עממיים ופועלים פשוטים, בבניית הבית הזה! הוא היה אמור להיות הכתר של מוסדות היהדות העולמית בלובלין.
בית י.ל. פרץ היה בו כדי להכיל שבע כיתות של בית-ספר עממי, על כל הדרוש לבית-ספר מודרני: מועדון יומי לילדי אמהוֹת עובדות, תיאטרון-אודיטוריום ואולם ספורט, ספרייה, תזמורת ג'אז ומקהלה של הליגה לתרבות אשר עשתה לעצמה שם בהופעותיה האמנותיות בעיר. המרצחים הגרמנים שרצחו את יהדות לובלין השמידו גם את מוסדות התרבות שלה.
בהזדמנות זו ברצוני להזכיר את החברים שלקחו חלק בבנייתו של בית י.ל. פרץ: העסקנים הידועים בלובלין בתחומי התרבות, הלוא הם בלה שפירו ובעלה יעקב ניסנבוים; ד"ר שלמה הרשנהורן; עורך הדין אהרן בך; המורה קרוסמן; בייריש קרמפל; וד"ר פלוטקין. מי ייתן ןמילותַי אלה יסייעו בהנצחת זכר המוסדות היהודיים היפים ובהבעת תודתנו לחברים הנ"ל אשר פעלו במסירוּת בעשייתם למען החברה.
בית התרבות הבלתי-נשכח על-שמו של י.ל.פרץ לא נחרב ונמצא במקומו בלובלין – ברחוב צ'ווארטק מספר 4, לא רחוק מישיבת חכמי לובלין. שני הבניינים היו אמורים להיות מרכזים נפרדים ללימודי יהדות ולמדע. כעת עומדים שניהם מיותמים בלובלין, ללא יהודים. איני בטוח שעל הקיר של בית י.ל. פרץ נמצאת טבלת זיכרון אשר תספר על אודות המוסד ואלה שהקימו אותו.*
אני תקווה שתיאורי זה את בית י.ל.פרץ ידרבן את הניצולים היהודים מלובלין לכתוב על אודות המוסדות היהודיים האחרים, כמו גם על המקוממים ופעילותם.

* הערת המערכת: בנובמבר 1987, במסגרת ציון 45 שנים לחיסולו של גטו לובלין, הוצבו שלטי הנצחה על בתי הציבור האלה המציינים את שמותיהם מהעבר.

תרגום מאידיש לעברית: שרה ברנע

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “בית י.ל. פרץ – רח' צ'וורטק 4 / שלמה אבא, תרגום מיידיש: שרה ברנע

  1. פינגבק: אתרים בלובלין – תוכן עניינים | קול לובלין

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s